Elektryczne ogrzewanie podłogowe – kable grzejne VC i VCD.

Grzanie podłogowe to rodzaj ogrzewania, jaki jest najbardziej zdrowy dla użytkowników oraz umożliwia równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniach.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe pełniące funkcję podstawowego ogrzewania, czyli stanowiącego jedyne źródło ciepła w pokoju jest montowane pod posadzką. Ten typ grzania można wykonać, gdy wnętrza są na etapie budowy i podłogi nie są jeszcze zrobione.
Do wykonania ogrzewania pod posadzką używane są kable grzejne VC lub VCD.
VC to pojedynczy kabel grzewczy izolowany z obu stron przewodem zasilającym. VCD to podwójny przewód zakończony z jednej strony kablem zimnym, a z drugiej strony mufą. Wspomniane przewody poza budową odróżniają się mocą jednostkową, czyli ilością watów, jaka wypada na każdy metr kabla grzewczego. Decydując się na kabel grzewczy musimy rozważyć rodzaj pokoju oraz rodzaj posadzki, oraz najmniejsze dozwolone odstępy, które powstaną pomiędzy nitkami kabla podczas ich układania. Maksymalne odległości nie powinny przekraczać 20 cm, by nie powstały miejsca niedogrzane.
Instalacja kabli polega na umieszczeniu ich na powierzchni podłogi według projektu wraz z sensorem temperatury podłogi. Kable zalewa się zaprawą lub wylewką samopoziomującą. Podpięcie kabli VC oraz VCD do sieci elektrycznej należy wykonać z pomocą regulatora temperatury. Wybór odpowiedniego miejsca montażu puszki z regulatorem jest istotne z powodów estetycznych i praktycznych. Kable grzewcze należy ułożyć tak, aby przewód podłączeniowy o długości 2,5m można było doprowadzić do puszki elektrycznej i spiąć z sterownikiem.

przewody_grzejne_vcdr_elektra