Grzejniki: montowanie i wybieranie kwestie kluczowe

Zostając w temacie kaloryferów, tym razemzainteresujemy się podstawami. Od czego trzeba rozpocząć, czyli na co zwrócić uwagę wybierając kaloryfer do pokoju?

Odpowiednio dobrane grzejniki dają gwarancję zdwojonej oszczędności. Pierwszej, przy zakupie, bo na ogół wychodzi na jaw, że jest możliwe wybrać mniejszy, a co za tym idzie tańszy grzejnik. Druga oszczędność wynika z skuteczniejszej funkcjonowaniaautomatyki przeznaczonej dokontroli temperatury ? czym mniejsza pojemnośćsystemu (czyli mniejsze grzejniki), tym mniejsza ilość wody w układzie, czyli mniejszabezwładność. Zawsze zasadne jestwięc wybierać optymalnie ? możliwie najmniejszygrzejnik. To zadecyduje o tym, że nasz dom będzie ciepły, a rachunki niższe.

Główną rzeczą przywybieraniu kaloryfera jestsprecyzowanie zapotrzebowania na mocgrzejną pomieszczenia. Zapotrzebowanie tozależy od paruwarunków, m. in. : rodzajubudynku, zastosowanejocieplenia, typu okienjak również wentylacji. Sprawdzenie wszystkich pozwoli naprawidłowe dopasowanie grzejnika domiejsca, w którym powinienfunkcjonować. Obecnie dostępne sątakże programy, które na podstawie szczegółów odnośnie instalacjiobliczają i dobierajągrzejniki.

Przykład:

Lokal o wielkości 17m2 wbudowli po remoncie izolacji ma zapotrzebowanie na moc około 70 W/m. Dokonującprostych obliczeń okazuje się, że szukany grzejnikpowinien mieć moc 800-1000W.

Teraz trzebazdecydować się na konkretny typkaloryfera i dobrać wielkością dopokoju, gdzie będziezawieszony.