Informator ? Rozmieszczanie mat pod płytkami.

Maty elektryczne MG i MD producenta Elektra przeznaczone są do ogrzewania pomieszczeń, w których na podłodze jest terakota lub marmur. Istnieje możliwość także montować je na posadzkach betonowych, wylewkach samopoziomujących jak i na zamontowanych już płytkach ceramicznych lub na płytach wiórowych mało podatnych na zawilgocenia. Maty mogą zagwarantować efekt tak zwanej ?ciepłej podłogi? lub stanowić elementarny system grzejny.Produkowane są w zestawach o szerokości 50cm i długości od 2 do 24 m, co daje od 1m2 do 12m2 powierzchni. Zakończone przewodem zasilającym o długości 4m. Maty MG mają grubość 3mm i zakończone są z dwóch stron przewodem zasilającym. Są trudniejsze do ułożenia, gdyż oba przewody podłączeniowe trzeba doprowadzić do puszki instalacyjnej. Zważywszy na małą grubość montuje się je w miejscach gdzie nie ma możliwości podnieść poziomu podłogi.Z kolei mata MD ma 3,9 mm grubości i podłączona jest z jednej strony kablem zasilającym 4m. Odmiany MD wytwarzane są o długości nawet 1m co daje zaledwie 0,5m2 powierzchni. Maty MG jak i MD występuj o mocach 100W/m2 i 160W/m2 z czego te większej mocy mogą być instalowanewyłącznie pod płytami ceramicznymi bądź kamiennymi. Powierzchnia siatki zaopatrzona jest w warstwę samoprzylepną co zapobiega przemieszczaniu się maty podczas układania.

Po wykonaniu wyboru typu maty wyliczamy jej wielkość. Nie zapominajmy, że nie montujemy maty w miejscach planowanej stale związanej zabudowy pomieszczenia takiej jak szafy, prysznic, pralka itp.
Maty można kierunkować przez docinanie siatki na jakiej się znajduje i obracaniu jej w odpowiednim kierunku.Należy przy tym zadbać o wyjątkową rozwagę by nie naruszyć przewodu grzejnego. W strefach gdzie nie ma możliwości zainstalować maty, wolno kabel pozbyć siatki lub przyciąć siatkę na wąskie paski. Przy kablu pozbawionym siatki trzeba pamiętać, aby zachować odstęp między kablami. Maty montujemy wręcz na posadce lub na zamontowanych już kafelkach. Zaczynamy zakładanie od punktu podłączenia elektrycznego. Trzeba wykuć posadzkę tak by zmieściła się rurka z sensorem temperatury i przewód zasilający. Trzeba zadbać o to by rurka z czujnikiem nie stykała się z kablem grzewczym. Umieszczamy sensor temperatury. Odcinamy etykietę elektryczną przytwierdzoną do maty, załączamy do gwarancji. Montujemy matę.Jeżeli jest konieczność połączenia kilku sztuk mat w pomieszczeniu, wiążemy przewody zimne do przyłącza. Po podłączeniu zapełniamy wykucie masą klejową lub wylewką. Na tak ułożoną matę można wylać posadzkę samopoziomującą o grubości 2-3 mm lub nałożyć klej i układać kafelki.Ostatni etap to instalacja regulatora. Jeżeli maty spełniają elementarne źródło grzania to należy zamontować sterownik z sensorem temperatury powietrza i podłogi. Jeżeli mata ma spełniać tylko funkcję tzw.?ciepłej podłogi?, regulator może posiadać jedynie sensor podłogowy.