Niedrogie kotły dwufunkcyjne – ostatnia okazja

W połowie września 2015 roku weszły w obieg najnowsze regulacje, które wprowadziły dla wytwórców obostrzenia w zakresie wprowadzenia do obrotu pieców gazowych o efektywności poniżej 86 %. Efektem tego jest ograniczenie asortymentu zasadniczo jedynie do pieców kondensacyjnych dla nowych instalacji C.O.. Do września 2018 warunkowo mogą być produkowane na wymogi UE kotły z komorą otwartą dwufunkcyjne, które w obecnych realiach są podstawą przy wymianie pieca dwupłaszczowego w domu np:

– Piec na gaz dwufunkcyjny Beretta Quadra II 8-24kW

– Piec na gaz dwuobiegowy Junkers Ceraclass 14-24kW

– Piec gazowy dwupłaszczowy Vaillant atmoTEC pro 9-24kW

– Piec na gaz dwupłaszczowy Ariston Clas Evo 10-24kW

Także tylko i wyłącznie do września 2018 na wymogi Unii Europejskiej będą produkowane najtańsze piece kondensacyjne o najwyższej emisji związków azotowych, jakie są opcją dla pieców z komorą zamkniętą, jak na przykład.:

– Piec zasilany gazem dwupłaszczowy Junkers Cerapur Midi 7-24kW kondensacyjny

Piece gazowe tego typu przypuszczalnie będą jeszcze jakiś czas dostępne w obrocie do zakończenia stoków i będą mogły być instalowane. Wyznacznikiem jest tu norma o „wprowadzeniu towaru do sprzedaży”. Jeśli towar znalazł się na rynku (na stokach dystrybutora, salony sprzedaży) przed wytyczoną datą, to jest możliwość legalnej sprzedaży i instalacji. Co, gdy zakończy się zapas magazynowy? Na rynku zostaną klasyczne kotły z funkcją kondensacji spełniające wyższe wymagania do sprawności oraz emitowania tlenków azotu.Osoby, które będą wymieniały stary piec dwupłaszczowy, będą musiały zapłacić więcej na zakup kotła z funkcją kondensacji, jak również modernizacji systemu kominowego.