Termostat Danfoss Icon – Sterowanie PWM

Regulatory Danfoss Icon to nowe urządzenia dołączone do oferty w 2017 roku przeznaczone do ogrzewania podłogowego. Oferta Danfoss Icon opiera się na dwóch modelach. Bazowy model, w którym ustawiamy temperaturę i wskazujemy rodzaj ogrzewania podłogowego zależny od pasywności cieplnej, jest nieskomplikowany w obsłudze. Kolejne urządzenie posiada dodatkowo regulator tygodniowy i złącze na opcjonalny sensor temperatury podłogi. Dzięki temu jest opcja zautomatyzowanego zmieniania temperatur na noc i kiedy jesteśmy poza domem według jednego z dostępnych programów tygodniowych. Dzięki temu mamy możliwość obniżyć rachunki za ogrzewanie. Ekstra sensor temperatury podłogi warto zamontować, gdy:

– temperatura podłogi ma być na stałym poziomie,

– stosujemy zasilanie podłogówki z kotła o wysokich temperaturach (np. stałopalnego) i chcemy zadbać, by nie przegrzać podłogi szczególnie, gdy jest drewniana.

Sterowanie PWM

Regulacja szerokością impulsu (PWM) to najbardziej skuteczna metoda regulacji układem grzewczym o znacznej bezwładności cieplnej. Do tych układów grzewczych zaliczają się:

– wodna podłogówka

– elektryczne ogrzewanie podłogowe

– wodne ogrzewanie podłogowe w starych instalacjach o znacznej pojemności wodnej

W odróżnieniu od podstawowego regulatora, który załącza się i kończy pracę tylko dla wskazanej temperatury, regulator PWM funkcjonuje inaczej. Dobiera „okna czasowe” załączenia i wyłączenia układu grzewczego tak, aby podtrzymać temperaturę najbliżej ustawionej temperatury i dogrzewa: niewielkimi impulsami nawet, gdy temperatura docelowa została uzyskana. Dzięki temu szybciej odpowiada na zmiany temperatury, co skutkuje wyższą ekonomiką funkcjonowania. Termostaty Danfoss Icon mogą sterować napędami elektrycznymi 230V o łącznej mocy do 10W. Z uwagi na atrakcyjną cenę można pokusić się o dostosowanie ich do grzania elektrycznego. Wystarczy dokupić mini przekaźnik z cewką na 230V i stykami o obciążeniu 16 A. Koszt takiego przekaźnika to około 16-20 zł. Takie rozwiązanie podpowiadamy zainteresowanym z wiedzą w zakresie elektrotechniki.